Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hosting Nedir, Ne İçin Kullanılır?
#1
Hosting terimi web sitelerinin yayınlanması için kullanılan tüm teknolojik yapıyı kapsar. Web sitelerinin görüntülenebilmesi için kesintisiz internet bağlantısı olan ve sunucu olarak adlandırılan yüksek performanslı bilgisayarlara ihtiyaç duyulur. Sunucular, web sitelerine ait tüm dosya ve verileri depolar ve siteye girmek isteyen ziyaretçilere ulaştırır. Web sitelerini barındırma seçenekleri; depolama kapasitesi, performans ve sunucu üzerinde kontrol düzeyi gibi kriterler açısından farklılık gösterir. Web sitenizin hangi hosting türüne ihtiyacı olduğunu anlayabilmeniz için, en popüler web hosting seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmanız önerilir.
 
Ücretsiz hosting
 olanakları varken neden ücret ödeyeyim ki diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak her profesyonel web sitesi mutlaka iyi bir hosting hizmeti alıyor. Profesyonel bir imaj oluşturmak istiyorsanız ücret ödeyerek kaliteli bir web hosting hizmeti almanız gerekir.
 
Ücretsiz sunulan hosting
 için tam etki alanı yaratmazlar. Yani web sitenizin ulaşılabilir, tanınır olmasını sağlamazlar. Temelde hosting web sitenize internette bir yer edindirir. Bu alan ne kadar iyi olursa web sitesi de o kadar başarılı olur.  Sağlam bir hosting arama motorlarında ilk sıralarda çıkmanızı sağlayacak performansı sitenize kazandırır.
 
Hosting İnsan hayatının adeta vazgeçilmez bütünü olan internet üzerinden pek çok farklı amaçlı açılan sitelere ulaşmak mümkündür. Kimi zaman ticari amaçlı, kimi zaman kişisel paylaşım yapmak amaçlı, kimi zaman ise sohbet amaçlı açılan pek çok site bulunuyor.
 
Hosting bu tür internet sitelerinin sürekli açık olması ve diğer ziyaretçilerin siteleri görüntüleyebilmesi için özel sunuculara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaçları gideren hizmete hosting adı verilmektedir. hosting hizmeti, internet dünyasında açılan bir web sitesinin kesintisiz olarak açık kalmasını ve aynı zamanda sitenin tüm güvenliğinin sağlanması amacı ile kullanılmaktadır.
 
Büyük şirket veya bireysel kişiler tarafından açılmak istenen internet siteleri için hizmet veren pek çok farklı hosting firması bulunuyor. Ancak hosting hizmeti satın almak için öncelikli olarak internet sitenizin hangi tür site olacağına karar vermeniz ve sonrasında hosting hizmeti almanız gerekmektedir.
 
Günümüzde satın alabileceğiniz hosting hizmetleri site tabanına göre farklılık göstermektedir. Satın alacak olduğunuz hosting paketleri, paket içerisindeki bilgilere göre aylık, yıllık gibi özel fiyatlar üzerinden kiralanıyor. Kullanımı için ise hosting hizmeti aldığınız firmalar tarafından özel olarak bilgilendirme yapılmaktadır.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi